úterý 10. prosince 2013

Cesta podél jižního pobřeží Nového Jižního Walesu

Tak a jsme zase zpátky z krásného cestování po národních parcích Nového Jižního Walesu.
Mikuláše jsme strávili na pláži s klokany:)

Seznamte se to je Bruce:)

Posíláme všem mnoho pozdravů a pokusíme se Vám přiblížit naši cestu podél pobřeží:)

V pondělí 2. prosince v 7 hodin ráno dorazil do Sydney i náš taťka, přivítali jsme ho v Burwoodu, kde si nechal přebytečné kufry a také výborné cukroví od babičky...babi moc dík, bylo výborné, dali jsme si ho ke kafíčku a všichni Australani ho moc chválili.

My jsme ale neztráceli čas a hned jsme se vydali na cestu, která byla původně naplánována do Melbourne. První den, jsme se zastavili v městě Wollongong u nádherného majáčku s malebným přístavem. Zážitkem bylo vidět krásné pelikány, jak si hověli na lampě...taťka také hned projevil svou zálibu v ptactvu, když začal krmit racky u majáku:)

Pozor na hlavu...

Milovník ptáků se nezapře

Další zastávkou byla Kiama, malebné městečko na pobřeží, které se proslavilo tzv. Blowhole - dírou v útesech, kterou při velkých vlnách tryská voda. My jsme sice neměli to štěstí, ale vy se můžete podívat jak místo vypadá, když jsou vlny dost veliké.

Takhle by měla blowhole ideálně vypadat...A takhle vypadala v našem případě
První noc jsme kempovali v nádherném Buderoo národním parku, místo se jmenovalo Jervis Bay - záliv s nejbělejším pískem který si dovedete představit. Písek byl jemný jako mouka a voda křištálově čistá... Kemp uprostřed nedotčené přírody je perfektně vybaven, u pláže jsme pozorovali klokany, nádherné papoušky - (Kings parrot) a večer jsme měli první přímé setkání s oposumem, který, jak jsme později zjistili, se vůbec nebojí, v noci slézá ze stromu, šmejdí kolem stanu a dokáže i pěkně kousnout:) Jinak je to roztomilá větší myš nebo veverka?

Roztomilý oposum

Jervis Bay

V Jervis Bay jsme se druhý den vykoupali a pokračovali jsme dál kolem nádherných pláží až do Wanboyn lake (jezero) v Ben Boyd Národním parku. Po cestě jsme se vykoupali na Surf beach, kde jsme jak již sám název pláže napovídá konečně vyzkoušeli náš body surf...překvapilo mě to, je to perfektní pocit a není to těžké, člověk se krásně sveze na vlnách.
Večer jsme v kempu potkali jednoho z největších a nejpřátelštějších klokanů. Paní prodavačka z obchodu ho vychovala skoro jako psa, seznamte se, jmenuje se Bruce a je mu 9 let. Není moc v dobré kondici, ale paní ho krmí psíma sušenkama a dokonce už mu i operovali zranění na hlavě. Bruce byl model sám, přesvěčte se sami:)

John and Bruce:)

Ještě bych měla dodat, že na tomto místě padlo definitivní rozhodnutí o tom, že do Melbourne nepojedeme, uvědomili jsme si, že nás více láká užít si jednotlivých zastávek, procházek nebo koupaček, než se zbytečně hnát do Melbourne a strávit hodně času cestováním v autě.

Třetí den (středa), jsme vstali docela brzy abychom se vydali na krásnou procházku k laguně, kde jezero vtéká do oceánu. Šli jsme podél pláže s velikými, krásnými mušlemi, tak jsme sbírali a prohlíželi. Na konci naší procházky jsme poněkud ztratili cestu a museli jsme neohroženě pokračovat buší, kde jsme narazili na stromového hada. Byl to pořádný macek, prý tento druh není jedovatý, ale budí respekt.

Rejnoci u břehu

Had stromový...:(

Odpoledne už jsme se vydali na cestu do státu Victoria, tento den jsme dosáhli nejjižnějšího místa našeho výletu - byl to kemp v Point Hicks, kam jsme jeli asi 20 km po nezpevněné cestě. Když jsme se dostali na místo a v pořádném lijavci jsme rozdělali stany, uvědomili jsme si, že předověď počasí na další den v tomto místě není vůbec přívětivá a tak jsme zase pěkně sbalili mokrý stan a ještě v noci jsme přejeli do Bombali, města ve vnitrozemí, kde jsme přespali všichni čtyři v autě:)

Ve čtvrtek jsme se prošli po krásném přístavním městě Merimbula, a přejeli jsme do Národního parku Bournda. Tento park je unikátní v celé Austrálii díky jezeru, které leží nejblíže oceánu, sladkou a slanou vodu odděluje pouze jedna písečná duna. V pátek jsme zvládli docela dlouhou procházku podél jezera s výhledy na oceán, viděli jsme dalšího hada, o kterém si myslíme, že mohl být opravdu jedovatý a hlavně jsme poprvé potkali velkého ještěra goannu, kterého jsme později měli přímo u stanu v jiném kempu:)

goanna

pohled na lagunu a oceán...

K večeru jsme dojeli do kempu poblíž Pebbly Beach (oblázková pláž), která je vyhlášena velice přátelskými klokany, kteří se chodí pást skoro až k pláži. K večeru jsme šli na průzkum pláže a dostali jsme se až doprostřed stáda cca 15 klokanů, vůbec se nás nebáli, pokojně se pásli jako naše krávy:) Byla mezi nima i klokanice s mládětem v kapse, které každou chvíli vystrkovalo jinou končetinu z kapsy...Krásný zážitek.

Klokani na Pebbly Beach

V sobotu jsme se konečně mohli vykoupat, my s Jirkou už jsme trochu věděli co očekávat od velkých vln, ale moc jsme se nasmáli trochu na mamčin účet, když si nechtěla namočit hlavu a pak jí jedna vlna přímo posadila na zadek. Po cestě na sever jsme se zastavili v historickém městečku Central Tilda. Připadali jsme si tak trochu jako v Alpách, protože město leží mezi skalnatými horami..opět se nám potvrdilo jak je Austrálie rozmanitá. Další zastávkou byl Mystery Bay, pobřeží protkané sklaními útvary. Večer jsme chttěli opět přejet do kempu v Jervis Bay, kde jsme spali první noc, ale bohužel už byl naprosto obsazený. Byl víkend a Australané ze Sydney utíkají během volna do přírody. Radíme všem.... Během víkendů či školních prázdnin je potřeba kemp v Národních parcích zamluvit dopředu.

Central Tilda

Přespali v karavan parku v městečku Huskisson, kde byla pláž také nádherně bíla, vlny nebyly vůbec veliké, tak se tu dalo parádně plavat.


Už se blížíme ke konci. V neděli jsme se ještě vykoupali, potkali jsme Australany, kteří se svým karavanem cestují kolem Austrálie a mají na to 8 měsíců....není to krása. Cestou jsme zastavili na dvou vyhlídkových místech a odvezli jsme mamku a taťku do bytu v Parramatě, kde si teď užívají až do pátku, kdy odletí na Velký bariérový útes. Ve čvrtek s nimi ještě pojedeme trajektem do Taronga Zoo.

Nezapomeňte si prohlédnout celé album, kde uvidíte mnohem více krásných fotek z našeho výlet.

Vánoce se blíží mílovými kroky, nám to tady s našima hodně utíká, tak bychom to potřebovali trochu přibrzdit. Je tu teplo, potíme se o sto šest a přitom zdobíme umělý vánoční stromeček:)

Všechny Vás moc zdravíme, užívejte si adventního období a příprav na Vánoce!!!
A+ J + J + J :)

4 komentáře:

 1. Milý Ježíšku

  blíží se Vánoce, celý rok jsem sekal dobrotu, chtěl bych alespoň jeden dáreček:

  pštrosí vejce
  klokana
  malou goannu nebo může být i malý gojirka

  už se moc těším na Vánoce!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No gojirka to rozhodně nebude, to už bysme totiž letos nestihli...ale o tom zbytku popřemýšlíme.
   Zdarec!

   Vymazat
 2. Zdravim

  Samozřejmě jsem prohlédl celé album a je to nádhera. Nejlepší jsou ty fotky jak tam stojíte v kraťasech a tričku :-D tady je zimní hnus :-)

  Viktor

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky zdravím,
   no trochu si to umím představit to naše předvánoční počasí....:).

   Vymazat